V Masarykově ulici v Žatci se nachází unikátní renesanční budova, jejíž význam díky citlivé rekonstrukci přesahuje hranice tohoto regionu. Budova byla dle průzkumu postavena již v letech 1573–1574.
Do historie se budova zapsala jako městská sýpka, poté obecní sladovna, dále roku 1801 jako obytný dům a v neposlední řadě jako výrobna barev a laků manželů Ferdinanda a Marie Jacobových, což ukazují nalezené a restaurované původní nápisy na fasádě. Později budova připadla státu a začala chátrat. Záchranou této budovy bylo zařazení do projektu Chrámu Chmele a Piva a v roce 2010 tak došlo k celkové stavební obnově.
Dnes Galerie Sladovna nabízí v přízemí informační kancelář, kde si můžete zakoupit prohlídku nejen Sladovny či Chrámu Chmele a piva, ale i mnoho suvenýrů. V přízemí si můžete prohlédnout stálou expozici Sladovnictví s archeologickými nálezy.
V prvním patře na Vás čeká interaktivní výstava „Historie NeObyčejné tužky.“ Jde o celoživotní sbírku historických a raritních tužek sběratele Emanuela Petráňě. Seznámíte se s vývojem písma a psacího náčiní, a navíc si zde můžete vyrobit svojí vlastní tužku! Partnerem výstavy je KOH-I-NOOR.
V patře se nachází unikátní výstavní galerie, ve které pravidelně pořádáme výstavy od různých umělců. Další část patra prezentuje výstava „Žatec ve filmu“ s krátkými ukázkami českých a zahraničních filmů natáčených v Žatci.